Skip to content
Ekim 12, 2008 / devletana

MEB yurtdışına 806 öğretmen gönderecek

T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Dış ilişkiler Genel Müdürlüğü
YURT DIŞINDA GÖREVLENDİRİLECEK ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ YETERLİK VE YABANCI DİL SINAVI İLE TEMSİL YETENEĞİ MÜLAKATI HAKKINDA AÇIKLAMA

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın öğrenim çağındaki çocuklarının öğretimini sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce mesleki yeterlik ve yabancı dil sınavı ile temsil yeteneği mülakatı usulüyle öğretmenler seçilecektir.

15 Kasım 2008 tarihinde Ankara ve İstanbul’da yapılması planlanan mesleki yeterlik ve yabancı dil sınavına müracaatlar, 21 Ekim-04 Kasım 2008 tarihleri arasında Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr ve http://digm.meb.gov.tr internet adreslerinden elektronik başvuru yoluyla yapılabilecektir.

Yapılacak sınav ve mülakat sonucu, 2009 ve sonraki yıllarda 16 ülkede görevlendirilmek üzere 40 ayrı branşta 806 öğretmen seçilecektir.

Avrupa ülkeleri dışındaki ülkelerde görev almak üzere müracaat eden öğretmenlerin yabancı dil düzeyleri yapılacak mesleki yeterlik ve yabancı dil sınavıyla belirlenecektir.

Avrupa ülkelerinde görev almak üzere müracaat eden öğretmenler ise Mesleki Yeterlik ve Yabancı dil sınavıyla Temsil Yeteneği Mülakatında başarılı olmaları durumunda görevlendirilmek istedikleri ülkede geçerli olan dil esas olmak üzere KPDS’den ”E” düzeyinde belgeye veya yetkili kurumlarca verilen B-1 düzeyinde belgeye sahip olmak kaydıyla 2009-2010 öğretim yılından itibaren başarı sırasına göre görevlendirileceklerdir.

Bakanlığımızın 2008 yılından itibaren başlattığı bir uygulamayla Avrupa ülkelerinde görev almak isteyen öğretmenler için müracaat esnasında istenen yabancı dil belgesinin, sınav tarihinden itibaren 3(üç) yıllık bir sürede getirilmesine imkân sağlanmıştır. Bu uygulamayla daha çok öğretmenimizin sınava müracaatı ve öğretmenlerimizin yabancı dil öğrenmelerinin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Sınavla ilgili tüm açıklamalar Bakanlığımız internet sitesinde 17 Ekim 2008’den itibaren yayımlanacak olan “Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenlerin Mesleki Yeterlik ve Yabancı Dil Sınavı ve Temsil Yeteneği Mülakatı Kılavuzu”nda yer almaktadır.

Türk Cumhuriyetleri ve Türk Topluluklarında Bakanlığımız işbirliğinde açılan öğretim kurumlarında görevlendirilecek öğretmenleri seçme sınavı duyurusu, Yurt Dışı Eğitim Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından ayrıca yapılacağından, söz konusu ülkelerde görev almak isteyen öğretmenler bu sınav kılavuzu kapsamında başvuruda bulunamayacaktır.

Mesleki yeterlik ve yabancı dil sınavı ile ilgili tüm iş ve işlemler(müracaat,giriş belgesi alma, sınav sonucu,aday bilgi formu doldurma ve onay işlemleri) http://www.meb.gov.tr internet adresinde başvuru ekranın açıldığı sayfada yürütülecektir. Başvurudan itibaren aday ve kurumlarca yapılacak iş ve işlemler aynı ekran üzerinde işlem tarihine göre yer alacaktır.

Reklamlar

One Comment

Yorum Yapın
  1. bulgaristan üniversiteleri / Eki 30 2010 10:48 am

    teşekürler paylaşım için

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: